05. jún – Deň životného prostredia

05. jún – Deň životného prostredia

 

V utorok, 5. júna 2018, si Slovensko spoločne s celým svetom opäť pripomenie Svetový deň životného prostredia. Je spomienkou na prvú konferenciu Organizácie Spojených národov (OSN) o životnom prostredí s heslom „Je len jedna Zem“, ktorá sa konala 5. – 16. júna 1972 vo švédskom Štokholme. Jeho hlavnou úlohou je podnietiť po celom svete čo najviac aktivít na podporu pozitívnej environmentálnej zmeny.

 

Tohtoročná téma, ktorá znie BOJUJME PROTI PLASTOVÉMU ODPADU, nás všetkých výzva, aby sme sa pripojili k celosvetovému cieľu bojovať proti jednému z veľkých ekologických problémov našej doby, ktorým je znečisťovanie hlavne jednorazovými plastmi.

Každý rok má Svetový deň životného prostredia inú hostiteľskú krajinu, kde sa konajú oficiálne oslavy. Oslavy v hostiteľskej krajine pomáhajú vyzdvihnúť problémy v oblasti životného prostredia, ktorým krajina čelí a podporuje úsilie o

ich riešenie. Tohtoročným hostiteľom je India. V roku 2017 bola hostiteľskou krajinou Kanada. India ako globálny vodca v oblasti životného prostredia sa v posledných rokoch výrazne predstavila svetu. Pre tých,

 

 

ktorí poznajú krajinu a jej obyvateľov vedia, že India je v popredí v otázkach, ktoré sa týkajú klimatických zmien a znečisťovania plastmi. V nasledujúcich mesiacoch India znova prejaví svoje vedúce postavenie a inovácie na svetovej scéne.

Organizátori v Indii nás žiadajú, aby sme urobili zmeny v našom každodennom živote  a prispeli tak k zníženiu znečistenia plastmi v moriach, vo voľnej prírode a v našom bezprostrednom okolí.

Plast je dobrý materiál a má veľa možností využitia, ale žiaľ, stali sme sa závislí na ňom a väčšinu plastových výrobkov používame iba razPo celom svete sa každú minútu zakúpi 1 milión plastových fliaš s nápojmi. Každý rok používame až 5 triliónov jednorazových plastových tašiek, či vrecúšok. Celkom 50 % plastov, ktoré používame, je na jedno použitie. Takmer tretina plastových obalov, ktoré používame, neskončí v zbernom systéme, čo znamená, že skončí na našich mestských uliciach a znečisťovaním nášho prírodného prostredia.

Každoročne sa do našich oceánov dostáva až 13 miliónov ton plastov, ktoré  pokrývajú koralové útesy a ohrozujú tak zraniteľný morský život. Plasty, ktoré končia v oceánoch, by mohli za jeden rok obkolesiť našu Zem štyrikrát a môžu pretrvávať až 1 000 rokov v prírode, kým sa úplne rozložia.

Plast sa taktiež dostáva do aj do nášho tela. Aké škody to spôsobuje? Vedci stále nie sú istí, ale plasty obsahujú množstvo chemikálií, z ktorých mnohé sú toxické alebo narušujú hormóny. Plasty môžu slúžiť aj ako magnet pre iné znečisťujúce látky, vrátane dioxínov, kovov a pesticídov.

Globálne znečistenie plastovým odpadom v číslach:
• každoročne sa používa až 5 triliónov plastových vrecúšok a tašiek
• 13 miliónov ton plastového odpadu sa dostane do oceánu každý rok
• 17 miliónov barelov ropy sa každoročne používa na výrobu plastov
• 1 milión plastových fliaš sa kúpi každú minútu
• 100 000 morských živočíchov je zabitých každoročne plastmi
• 1000 rokov trvá odbúranie plastov v prostredí
• 90 % balenej vody obsahuje častice z plastu
• 83 % vody z vodovodu obsahuje častice z plastu
• 50 % spotrebiteľských plastov sú na jednorazové použitie
• 10 %  zo všetkého človekom vytvoreného odpadu je plast

 

Jednou z možností v znižovaní množstva odpadu je zavedenie bezodpadovej domácnosti (tzv. koncept Zero Waste). Prispieť k tomu môže každý z nás napr. zmenou nakupovacích návykov.

Prispieť k znižovaniu množstva odpadov budú mať možnosť aj Prešovčania. V blízkej dobe sa chystá otvorenie  bezobalového  obchodíku Odváž(e)ne. Viac sa dočítate na:  https://www.hithit.com/sk/project/4855/odvaz-e-ne

A pamätajte, najlepší odpad je ten, ktorý nevznikne!!!