Medzinárodná noc netopierov

Posledný augustový víkend od roku 1997 pravidelne patrí Medzinárodnej noci netopierov (International Bat Night). V tomto roku  toto podujatie pripadá na 24. a 25. augusta a pôjde už o 23. ročník, ktorý sa uskutočňuje vo vyše 30 krajinách sveta, vrátane Slovenska.

Prvýkrát toto podujatie vyhlásil v roku 1997 sekretariát Dohody o ochrane európskych populácií netopierov (The European Bat Agreement, EUROBATS). Slovenská republika sa stala zmluvnou stranou dohody v auguste 1998. Najnovšie k ratifikácii dohody pristúpila Bosna a Hercegovina a stala sa tak už 37 stranou dohody. Cieľom EUROBATS je ochrana všetkých 53 európskych druhov netopierov a to nie len legislatívne, ale aj vzdelávacími akciami, konkrétnymi opatreniami na ich ochranu a medzinárodnou spoluprácou.

Cieľom podujatia je priblížiť verejnosti život týchto výnimočných živočíchov, ktorí mnohokrát v ľuďoch vzbudzujú neopodstatnené obavy. Získaním vedomostí a znalostí je možné prekonať strach a pomyselnú bariéru medzi človekom a netopierom. Toto poslanie je dôležité aj z dôvodu, že netopiere neraz využívajú ľudské stavby na svoj život, osídľujú podkrovné priestory i panelové budovy. Človek zároveň prispieva významnou mierou k ohrozeniu kolónií netopierov.

Väčšina netopierov sa živí hmyzom a významne tak prispieva k ich regulácii v prírode. Udržujú tak rovnováhu v ekosystéme a zabraňujú premnoženiu určitých skupín hmyzu. Kolónie netopierov, ktoré môžu mať stotisíc až miliónov jedincov, dokážu za jednu noc skonzumovať aj niekoľko stoviek ton hmyzu. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Science netopiere pomáhajú americkej ekonomike ušetriť 3 až 53 miliárd dolárov ročne tým, že požierajú škodcov a štát tak ušetrí na pesticídoch.Výpadkom netopierov z ekosystému v dôsledku ochorenia, takzvaného syndrómu bieleho nosa v USA dochádza k poklesu požierania hmyzu o 660 až 1320 ton za rok. Na Slovensku napríklad jedna večernica malá skonzumuje počas noci až 2000 – 3000 kusov komárov a 800 členná kolónia netopiera obyčajného dokáže za jednu noc vychytať 55 000 motýľov obaľovača dubového.

V tropických a subtropických oblastiach je približne 2/3 druhov tropického ovocia do určitej miery závislých na opeľovaní netopiermi. Guano, trus netopierov, je zas jedno z najkvalitnejších hnojív na svete.

Všetky druhy našich netopierov sú chránené zákonom č.543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny v znení neskorších predpisov. Navyše, ako členský štát Európskej únie, Slovensko zabezpečuje ochranu netopierov v zmysle tzv. smernice o biotopoch (Smernica Rady Európskych spoločenstiev č.92/43/EHS o ochrane biotopov, voľne žijúcich živočíchov a voľne rastúcich rastlín), v rámci ktorej je chránených 10  druhov netopierov.

Kvôli ochrane netopierov bol na území Slovenska vyhlásený v roku 1964 napr. chránený areál Dubnícke bane. Ide o rozľahlý komplex opustených baní, v ktorých bolo určených 8 druhov netopierov. Tento areál je súčasťou aj Územia európskeho významu Dubnícke bane, SKUEV0401.

Práve v Dubnických baniach sa bude odohrávať aj tohtoročná Noc netopierov, ktorej organizátorom je Regionálne centrum ochrany prírody v Prešove v spolupráci so Spoločnosťou pre ochranu netopierov a Slovenskými opálovými baňami. V sobotu 14.09.2019 od 16. hodiny budú pre všetkých záujemcov o týchto tvorov pripravené tvorivé dielne pre najmenších, zvýhodnené vstupy do podzemných baní ako aj prednášky a odchyty netopierov.

Všetci ste srdečne pozvaní.