Momentálne našim územím vládne vlna horúčav, ktoré trápia nielen ľudí, ale aj zvieratá. Ak chceme našim štvornohým či okrídleným susedom pomoc prečkať toto náročné obdobie, mali by sme im v prvom rade zabezpečiť prístup k vode. Rozmiestnite po záhrade, alebo na balkón plytké nádoby s vodou, kde sa môžu osviežiť. Toto obdobie je zvlášť náročné pre vtáky. Tie sú veľmi náchylné na nedostatok vody, ich organizmus sa rýchlo prehreje a dochádza ku kolapsu z tepla. Jún je obdobím výchovy mláďat a tak vtáčí rodičia musia svojim mláďatám zabezpečiť dostatok potravy a vody. Pri týchto aktivitách sa stáva, že vtáci zabratí do zháňania potravy si nevšimnú presklenné plochy  a narazia do nich. Sú dva druhy sklených prekážok pre vtáky.

Transparentné sklo  predstavuje problém  z dôvodu priehľadnosti a to najmä v miestach, kde je za sklom vidieť okolitá krajina. Typickým príkladom sú presklené zastávky MHD, prístrešky na nákupné košíky, presklenia spojovacích chodieb a podobne.  Vtáky v snahe preletia cez prekážku na druhú stranu narážajú do presklenia a následne uhynú alebo sa zrania.

Reflexné sklo dokonale odráža okolitú krajinu a vtákom evokuje voľný priestor, prípadne pri odraze okolitej vegetácie bezpečné miesto na úkryt. Následne vtáky v snahe letieť do tohto priestoru do presklenia narážajú.

Tieto problematické miesta je najlepšie ošetriť nálepkami na sklo, ktoré veľký priehľadný povrch rozčlenia a tým sa stanú viditeľnejšie pre vtáky.

Tento týždeň sme riešili 3 prípady nárazu vtákov do okien. Jednalo sa  o  2 jedincov ďatľa veľkého a samca žlny zelenej. Našťastie tieto vtáky nemali viditeľné poranenia a po pár dňoch boli vypustení do voľnej prírody.

Ako postupovať, ak nájdem vtáka po náraze do prekážky?

Vták po náraze  neudrží rovnováhu, padá do jednej strany, vytáča hlavu, zobák zatvára zľahka nakrivo, nereaguje na zrakové podnety, nelieta.

Ak vták leží bez pohnutia, opatrne ho zoberieme a umiestnime do krabice, zakryjeme látkou a uložíme na tiché a pokojné miesto.  Misku s vodou mu nedávame, aby sa neutopil.

Keďže nie je schopný žrať  sám, musí sa umelo kŕmiť. Preto neodkladne informujte najbližšiu správu Štátnej ochrany prírody SR.

Ak sa nevyskytne iná komplikácia (vnútorné zranenie, krvácanie do mozgu), môže byť do týždňa v poriadku. Niekedy postačí len pár hodín v kľude a aktivita vtáka prezradí, že je v poriadku a môžeme ho vypustiť.

Foto:  M.H. a www.pixabay.com