Súťaž “Zimná krajina na pohľadnicu”

Súťaž “Zimná krajina na pohľadnicu”

S príchodom chladného počasia je všetko iné. Príroda sa ponorí do bieleho ticha a len studený vietor si píska svoju mrazivú pesničku. Avšak aj v tomto ročnom období má príroda mnoho rozmerov a ukrýva množstvo zimných výjavov a scenérií. Pre zvieratá je zima spojená s nedostatkom potravy, čo však príroda múdro vymyslela a mnohým živočíchom nadelila schopnosť hibernácie (svišťom, netopierom, plchom) či inú formu zimného (nepravého) spánku, ako medveďom, jazvecom. Tí najmenší (hmyz) sa skrývajú čo najhlbšie pod povrchom pôdy alebo v rozkladajúcom sa dreve odumretých stromov, kde tak môžu zaistiť pokračovanie ich druhu a zásobu vajíčok (kobylky). Najjednoduchším spôsobom ako prežiť pre vtáky, ktoré zostali a neodleteli do svojich afrických či ázijských domovov alebo naopak prišli zo severu, je neúnavne a nepretržite hľadať semienka. Neodolateľnou atmosférou láka aj les, zahalený pod kopou snehu a ľadu, ktorý naoko spí akoby sa v ňom zastavil čas… .

Zašlite svoj grafický návrh so zimnou tematikou, ktorá sa stane motívom vianočnej pohľadnice pre Štátnu ochranu prírody SR a poputuje Slovenskom skrz chránené územia.

Svoje grafiky môžete zasielať od 18.10.2021 do 21.11.2021.

 

Hlavným cieľom grafickej súťaže je vnímanie zimnej tematiky v prírodnom rozmere, podporenie všímavosti, záujmu a poznania o svoje najbližšie prostredie, prírodných cyklov a voľne žijúcich druhov živočíchov a rastlín so zameraním na zimné obdobie.

Kto sa môže zapojiť:

Študenti vo veku od 15 do 26 rokov navštevujúci:

  • Stredné školy a Záujmové krúžky
  • Vysoké školy
  • Základné umelecké školy

Ako sa zapojiť:

Do súťaže sa zapojíte zaslaním grafického návrhu so zimnou tematikou na vianočnú pohľadnicu Štátnej ochrany prírody SR, pričom je potrebné dodržať:

Technické parametre grafického návrhu:

  • rozmer 210 x 99 mm(na šírku), 350 DPI.
  • výstupný formát JPG, TIFF, PDF,
  • maximálna veľkosť do 10 MB.
  • v návrhu musí byť umiestnené logo Štátnej ochrany prírody SR, ktoré si stiahnete na   na stránke ŠOP SR .

 

Grafický návrh zašlite na e-mailovú adresu: sutaz@sopsr.sk  do 21.11.2021.

    • Viac informácii o súťaži nájdete na stránke www.sopsr.sk . Klikni  TU