5. jún – Svetový deň životného prostredia

5. jún – Svetový deň životného prostredia

Už vyše štyridsaťpäť rokov si každoročne vďaka iniciatíve Organizácie Spojených národov (OSN) 5. júna pripomíname Svetový deň životného prostredia – World Environment Day. Tento rok je hostiteľskou krajinou Svetového dňa životného prostredia Kolumbia, kde sa konajú rôzne podujatia ako napríklad online konferencie s rečníkmi a odborníkmi, virtuálne prehliadky, premietanie filmov, hudobné stretnutia a iné akcie, v ktorých sa angažujú aj veľvyslanci dobrej vôle a mladí ľudia z Young Champions of the Earth. V posledných týždňoch stránku Svetového dňa životného prostredia navštívilo vyše 100 000 ľudí z 193 krajín.

Aktuálna téma Svetového dňa životného prostredia vyzýva konať pre prírodu

Tohtoročná kampaň Svetového dňa životného prostredia UNEP sa nesie v duchu hesla „Čas pre prírodu“ a má vzdelávať verejnosť o dôležitých hodnotách, ktoré nám poskytuje príroda a zdôrazňovať potrebu na jej ochranu. Potraviny, ktoré jeme – vzduch, ktorý dýchame – vodu, ktorú pijeme a klíma, vďaka ktorej je naša planéta obývateľná, pochádzajú z prírody. Dnes žijeme vo výnimočných časoch, v ktorých nám príroda posiela správu: Aby sme sa mohli starať o seba, musíme sa najskôr postarať o prírodu. Príroda je v kríze. Vyhynutie jedného milióna rastlín a živočíchov je väčšinou dôsledkom ľudskej činnosti. Je čas sa zobudiť. Pozdvihnúť naše hlasy. Je čas znova vytvoriť svet lepší pre ľudí a planétu. V tento Svetový deň životného prostredia je čas konať pre prírodu. To je aj heslom tohto svetového dňa – Čas pre prírodu. Organizátori Svetového dňa životného prostredia UNEP žiadajú občanov, vlády, organizácie a firmy, aby pozdvihli svoje hlasy a podelili sa o to, prečo je dôležité nájsť si čas pre prírodu a podelili sa o to na svojich sociálnych sieťach. Zapojte sa aj vy a zdieľajte na facebooku či instagrame fotky miesta prírody, ktoré máte radi alebo fotky rastlín a živočíchov, ktoré je podľa vás obzvlášť potrebné chrániť. Nezabudnite použiť vo svojom poste hashtagy #ForNature a #WorldEnvironmentDay.

Kvízujte pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia

Štátna ochrana prírody SR pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia pripravila pre verejnosť súťažný kvíz inšpirovaný iniciatívou Organizácie Spojených národov (OSN), tohtoročnou svetovou kampaňou Programu Spojených národov pre životné prostredie (UNEP) s názvom a v duchu hesla Čas pre prírodu/Time for Nature.

Hlavným cieľom vedomostného kvízu je upriamiť pozornosť verejnosti na kampaň Programu Spojených národov pre životné prostredie Svetového dňa životného prostredia (UNEP), poukázať na dôležitosť ochrany prírody a krajiny v globálnom meradle, ale aj na lokálnej úrovni v rámci Slovenska. Priblížiť verejnosti biodiverzitu Slovenska, význam jej ochrany na úrovni jednotlivých zložiek, až celých ekosystémov.

Viac informácií ako i pravidlá k súťaži nájdete v sekcii Výchova a vzdelávanie.

Kvíz Čas pre prírodu nájdete na http://www.sopsr.sk/web/?cl=20667