V termíne od 12. do 13. júla 2018 sa uskutočnil 4. ročník podujatia  „Youth at the Top“ MLÁDEŽ V HORÁCH, v rámci ktorého správcovia chránených území v Alpách a v Karpatoch pracujú na obnovení a posilnení vzťahu medzi mladými ľuďmi a horskou prírodou.

Cieľom projektu je vytvoriť prepojenia medzi rôznymi krajinami a symbolicky odstrániť administratívne a jazykové bariéry a zároveň  ukázať mladým ľuďom, že aj pobyt v horách môže byť zábavný a poučný.

Zo Slovenska na výzvu o zapojenie sa do projektu zareagovali  3 organizačné jednotky Štátnej ochrany prírody SR. Jednou z nich bolo Regionálne centrum ochrany prírody v Prešove, ktoré sa tak pripojilo k ďalším viac ako štyridsiatim chráneným územiam v 9 alpských a karpatských krajinách.

 

Za miesto konanie akcie sme  vybrali lúku za Oblíkom, v Slanských vrchoch. Po príchode ako prvé bolo hľadanie správneho miesta pre stany a následne ich stavba. Deti boli veľmi šikovné a zvládli to veľmi rýchlo. Nasledovalo spoločné spoznávanie sa  ako aj hľadanie tajných zákutí v okolí. Poniektorí sa vrátili s peknými úlovkami v podobe hríbov alebo kytice lúčnych kvetov.    Dospelý mali zatiaľ na starosti varenie guľášu v kotlíku. Po spoločnom obede nasledovali vzdelávacie hry na tému klimatických zmien. Využili sme vzdelávaciu pomôcku „Alps in my back“, kde sme vysvetlili časové úseky vývoja Zeme, priradili sme siluety a stopy k správnym živočíchom a hľadali najvyšší bod Álp Mont. Blanck.  Večer sme strávili pri ohni, opekali špekáčiky, rozprávali sa a po zotmení nastúpila večerná prechádzka lesom a skúška svetelných efektov. Trošku sme deti vyskúšali cez diktafón s poznávania hlasom zvery a snažili sa naladiť na spoločnú vlnu s netopiermi za pomoci batdetektora. Postupne deťúrence po celodennom pobyte vonku zaliezali do stanov, z ktorých sa  ozývalo tiché šuškanie. Večerný pohľad na svetielkujúce stany so spiacimi obyvateľmi bol signálom aj pre dospelých sprievodcov na zalezenie do stanu, keďže bol pred nami ešte ďalší deň.

V piatok sme sa zobudili do krásneho rána s modrou oblohou. Po výdatných raňajkách a dobrom čajíku z liečivých rastlín nazbieraných na lúke  sme sa trochu rozhýbali pri spoločných hrách, nasledovalo doplnenie tekutín a hor sa  zdolať najvyšší vrch Slanských vrchov, Šimonka s výškou 1092 m.n.m. Trasa viedla lesnou cestou, poskytujúcou príjemný chládok a na pár chvíľ aj ochranu pred dažďom. Našťastie jemný dážď nás len trochu pokropil a neodradil od cesty na vrchol.  Kým sme prišli hore, nebo opäť zmodrelo a nám sa naskytol nádherný výhľad na dedinky v severnej časti podhoria Slanských vrchov.

Vrch Šimonka   je súčasťou NPR Šimonka, ktorá je vyhlásená na ploche 33,5 ha na ochranu zvyškov bukového pralesa vrcholovej časti masívu Šimonky. Platí tu 5. stupeň ochrany. Počas našej návštevy sme mohli pozorovať fúzača alpského a pyžmového, na okolí kvitli rôzne kvety, z ktorých najviac zaujala prilbica pestrá a porasty čučoriedok. Ešte spraviť  spoločnú fotografiu, zapísať sa do vrcholovej knihy a ideme dole.

Cesta  späť ubehla rýchlo a tak rýchlo sa stratilo aj  pripravené jedlo z misiek. Na deťoch nebolo badať únavu a ani 14 prejdených kilometrov im neubralo na energii a pokračovali v spoločných hrách.  S ubúdajúcimi slnečnými lúčmi sme začali baliť náš tábor a zberať sa na odchod. Spoločné písanie pohľadníc pre našich partnerov do Álp bolo pomyselnou bodkou za akciou „Mládež v horách 2018“.

Podľa slov detí a následne aj reakcie rodičov, akcia splnila svoj cieľ, vylákala deti do prírody a pripravila im tak kopu zážitkov. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník tejto akcie, ale do hôr pôjdeme s mládežou určite aj skôr ako o rok.

 

#youthatthetop #YAT2018 #readyforYAT#