Sčítanie vtáctva na krmidlách

Zimné prikrmovanie vtákov

S príchodom  chladných dní so snehovou pokrývkou sa pri ľudských obydliach objavujú vtáky, ktoré v blízkosti ľudí hľadajú  potravu a bezpečný úkryt pred nepriazňou počasia a predátormi. Vtáctvu môžeme pomôcť prežiť náročné obdobie prikrmovaním, kedy sa v prírode nachádza málo dostupnej potravy. Prikrmovaním pomôžeme najmä počas dní s mrazmi, poľadovicou či vysokou snehovou pokrývkou. Odmenou za pomoc nám bude pestrý život a vtáčí ruch na kŕmidle.

Ako prikrmovať?

Možností je viac. Najobľúbenejšie je vykladanie kŕmidiel na balkóny, terasy, v záhradách a dvoroch. Najčastejšie sa na výrobu kŕmidla používa drevo. Mnohí však siahajú aj po iných materiáloch a používajú sa na výrobu funkčného kŕmidla napríklad aj PET fľaše. Dostupné sú aj rôzne kŕmidlá v obchodoch, ale určite mnohí uprednostia výrobu vlastného kŕmidla. Na veľkosti a tvare kŕmidla nezáleží. Skôr treba dbať na to, aby bolo dostatočne veľké a dostupné aj pre väčšie druhy (ďatle, drozdy). Strieška kŕmidla by mala zakryť priestor s krmivom, aby krmivo nemoklo a nezanieslo sa snehom. Podstavu kŕmidla vybavíme nízkym zábradlím, aby krmivo nesfúkaval vietor, a aby nepadalo na zem pri prilietani a odlietaní vtákov.

Najvhodnejšie je umiestniť kŕmidlo na miesto s dostatočne veľkým voľným priestorom naokolo, aby vtáky mohli včas uniknúť pred prípadným nebezpečím (mačka alebo iný predátor).

Čím kŕmiť?

Najdôležitejší je výber vhodného krmiva, ktoré budeme vtákom podávať. Krmivom môžeme nielen pomôcť, ale dosť aj pokaziť. Najvhodnejšie sú naturálne zrná, oriešky a plody, prípadne loj a tuk. V žiadnom prípade nekŕmte solenými, praženými a údenými potravinami, a ani cestovinami. Tie môžu spôsobiť zažívacie problémy a uhynutie vtáctva.

Čo obľubujú vtáky?

Drozdy, chochláče – jablká, rôzne plody

Sýkorky, brhlíky, kôrovníky – slnečnica, loj, tuk, varené nesolené nekorenené mäso, oriešky, ovsené vločky

Vrabce, strnádky žlté – pšenica, drvená kukurica, jačmen, slnečnica

Stehlíky – slnečnica, proso, mak, repka olejná

Hrdličky záhradné – pšenica, drvená kukurica, jačmen

Kačice, labute, čajky, lysky – kukurica, pšenica, jačmeň

Garden Birdwatch 2021, 25. – 31. január 2021

Zimnému prikrmovaniu vtáctva sa venuje mnoho milovníkov operencov na celom Slovensku. Pravidelné prikrmovanie v záhrade, na balkóne či školskom dvore upúta pozornosť vtákov, ktoré sa koncentrujú v blízkosti zdroja potravy. Popri pomoci vtáctvu v priebehu nepriaznivého obdobia je zaujímavé aj druhové zloženie a početnosť vtákov, ktoré navštevujú vaše kŕmidlo. Ak vtáky popri kŕmení aj sledujete, môžete sa zapojiť do  aktivity Garden Birdwatch – Sčítanie vtáctva na zimných kŕmidlách. V roku 2021 prebieha sčítanie v termíne od 25. – 31.1.

Ako postupovať?

Sčítanie je veľmi jednoduché. Pokiaľ prikrmujete pravidelne rovnakú dennú dobu, vtáky si zvyknú na režim a v čase kŕmenia prilietajú ku kŕmidlu. Vtedy stačí dostatočný čas pozorovať priletujúce vtáky a spočítať ich. V prípade niektorých druhov, ktoré na kŕmidlo opätovne priletujú, aby si vzali potravu a konzumujú ju mimo kŕmidla, treba dávať pozor na duplicitné sčítanie (napríklad sýkorky, brhlíky). Ideálnym časom na sčítanie je ráno alebo podvečer po vyložení krmiva. Zaznamenané druhy a ich počty si poznačte do zápisníka alebo priamo do sčítacieho formulára, ktorý môžete odoslať elektronicky alebo poštou. Údaje môžete zadať aj do databázy AVES symfony s uvedením referencie v časti projekt na Garden Birdwatch 2021.

Prečo je dôležité vtáky sledovať a sčítavať?

Na základe sledovania vtáctva a dlhodobého monitoringu na dostatočnom počte lokalít získavame údaje, z ktorých je možné zistiť zmeny v početnosti jednotlivých druhov. Čím viac údajov získame, tým viac sa o vtáctve dozvieme. Aj údaje zo zimných kŕmidiel nám môžu o početnosti vtáctva veľa napovedať.

Ako sa zapojiť?

Každý záujemca, jednotlivec, školský kolektív, trieda či škola sa môže zapojiť do sčítania v týždni od 25.  do 31. januára 2021. V jeden deň sčítajte vtáky a zašlite nám svoje výsledky vo vyplnenom formulári na email:asistent@vtaky.sk alebo poštou na adresu: SOS/BirdLife Slovensko, Zelinárska 4, 821 08 Bratislava.

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj : www.vtaky.sk