Vláda SR na poslednom zasadnutí 04.09.2019 schválila Program starostlivosti o Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Čergov na roky 2019 – 2048 z dielne ministerstva životného prostredia.
Chránené vtáčie územie (CHVÚ) Čergov bolo vyhlásené v r. 2011 a rozprestiera sa na severovýchode Slovenska na výmere takmer 35 850 ha. Je to jedno z chránených vtáčích území s najvyšším podielom lesných porastov na Slovensku, tie tvoria vyše 77 % rozlohy územia. Lesné porasty vo veku nad 80 rokov dnes zaberajú len 27,5 % z celkovej rozlohy lesných pozemkov v CHVÚ, teda jeden z najnižších podielov z chránených vtáčích území na Slovensku. Naopak, stav poľnohospodárskej pôdy je dnes veľmi priaznivý vo vzťahu k predmetom ochrany v území, keďže z jej celkového podielu v území (20,01 % z celkovej rozlohy územia) až 86 % tvoria trvalé trávne porasty.
Predmetom ochrany v území je 24 vtáčích druhov (sova dlhochvostá, muchárik bielokrký, muchárik červenohrdlý, jariabok hôrny, penica jarabá, ďateľ bielochrbtý, ďateľ čierny chriašteľ poľný, žlna sivá, kuvik vrabčí, ďateľ trojprstý, kuvik kapcavý, lelek lesný, orol krikľavý, rybárik riečny, včelár lesný, bocian čierny, tetrov hoľniak, orol skalný, muchár sivý, pŕhľaviar čiernohlavý, krutihlav hnedý, žltochvost lesný a prepelica poľná). Spomedzi nich patrí medzi najvýznamnejšie sova dlhochvostá, pre ktorú je CHVÚ Čergov jedným z piatich najvýznamnejších hniezdísk na Slovensku. Okrem toho sa v CHVÚ Čergov nachádzajú veľmi významné hniezdiská na Slovensku aj v rámci Európy pre ďatľa bielochrbtého, muchárika červenohrdlého a muchárika bielokrkého.
V programe starostlivosti sa spresňujú zásady využívania a stanovujú sa opatrenia na dosiahnutie cieľov ochrany vtáctva. Týmito cieľmi sledujeme predovšetkým zlepšenie nepriaznivého stavu 3 druhov a minimálne zachovanie súčasného priaznivého stavu u 21 druhov vtáctva, ktoré sú predmetom ochrany v CHVÚ Čergov. Najkritickejšia je situácia u druhu tetrov hoľniak, ktorého výskyt sa v čase spracovania programu starostlivosti už nepodarilo potvrdiť. Naopak 3 druhy (lelek lesný, krutihlav hnedý a prepelica poľná) boli vyhodnotené v priaznivom stave.
V Čergove treba zlepšiť najmä biotopy tetrova hoľniaka vo všetkých jeho lokalitách. Je tiež nutné zlepšiť súčasný stav dvoch ďalších druhov – žltochvosta hôrneho a pŕhľaviara čiernohlavého.
V programe starostlivosti boli stanovené 4 dlhodobé ciele a 28 operatívnych cieľov, na ich plnenie bolo navrhnutých 188 opatrení.
Schválením programu starostlivosti o CHVÚ Čergov budú vytvorené podmienky pre systematickejšiu ochranu vtáctva v tomto území. Financovanie opatrení je navrhnuté predovšetkým zo štátneho rozpočtu. Z Európskych štrukturálnych a investičných fondov sa predpokladá 7 % celkového objemu prostriedkov odhadnutých na realizáciu opatrení programu starostlivosti. Skutočné čerpanie bude závisieť predovšetkým od toho, či dôjde k obmedzeniu bežného obhospodarovania a aká bude forma náhrady.