Prichádza obdobie kedy u ochranárov zvonia telefóny s prosbou o pomoc pre nájdené mláďatá vtákov. Ľudia v snahe pomôcť nájdené mláďatá zoberú domov a následne hľadajú pre ne pomoc u odborníkov. Kým sa však táto informácia dostane ku kompetentným, mláďatá sú presúvané od známych k veterinárom a pod. a pre nás ochranárov, je niekedy už ťažké sa dopátrať, kde presne bolo mláďa nájdené.
Mnohé vtáky totiž opúšťajú hniezda, ešte neschopné letu a často sa ocitnú na zemi pod hniezdom, kde ich však rodičia dokrmujú. Pokiaľ sú už vtáčence operené, stačí ich vyložiť na najbližší strom alebo krík, kde ich rodičia nájdu a postarajú sa o ne. Nie je potrebné ich nijak dokrmovať. Práve naopak strach z našej prítomnosti nedovolí rodičom, aby sa o ne prišli postarať a tak to nálezcov utvrdí v tom, že sú to opustené vtáčence. Apelujeme na všetkých, aby nebrali vtáčatá svojim rodičom. Po vyletení z hniezda ich rodičia ešte dokrmujú -nie sú opustené. V prípade ak nájdete na zemi dážďovníka, skúste ho vypustiť z menšej výšky. Ak je v poriadku tak sám odletí. Kvôli krátkym nôžkam a dlhým krídlám nedokáže sám vzlietnuť zo zeme.
Chceme požiadať všetkých, ktorí nájdu takéto mláďa, aby ho nebrali domov, stačí, ak ho vyložia na strom v blízkosti miesta nálezu. Ak majú podozrenie, že mláďa je zranené alebo príliš ohrozené, odporúčame kontaktovať odborníkov, pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR.
Všetky druhy voľne žijúcich vtákov vyskytujúcich sa v prirodzenom prostredí v členských štátoch Európskej únie sú chránenými druhmi, okrem holuba mestského typu. Akákoľvek manipulácia s chráneným živočíchom je zakázaná v zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny. Človek sa tak v snahe pomôcť zdravému vtáčiemu mláďatku môže dopustiť priestupku. „Držba, preprava, manipulácia či odchyt chráneného druhu sa pokladá za porušenie zákona.