Netopiere sú živočíchy, na ktoré väčšina ľudí pozerá so strachom alebo aj odporom. Odbúrať povery a priblížiť život týchto zaujímavých tvorov bolo cieľom 5. ročníka Medzinárodnej noci netopierov, ktorú zorganizovali pracovníci Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove v spolupráci s členmi Spoločnosti pre ochranu netopierov. Za miesto konanie akcie si vybrali areál kaštieľa v Petrovanoch. Výber miesta nebol náhodný, keďže práve v podkroví petrovianskeho kaštieľa sa našla kolónia netopierov veľkých. Noví majitelia kaštieľa otvorili pre širokú verejnosť v tento večer brány kaštieľa, ktorý vyše desaťročie chátral a momentálne sa začína s jeho rekonštrukciou.
Na Slovensku žije 28 druhov netopierov a určitá časť z nich nachádza svoje úkryty práve v našich obydliach. Pôvodne obývali prírodné biotopy, ako sú jaskyne a pôvodné pralesy, kde si nachádzali úkryty v dutinách starých stromov. S postupnou zmenou krajiny a rozvojom ľudských sídiel však dochádzalo k miznutiu ich pôvodných stanovíšť a netopiere tak hľadali náhradné priestory, v ktorých by mohli žiť. A tie im paradoxne ponúkol človek v podobe svojich sídlisk. Niektoré druhy netopierov sa na urbanizované prostredie adaptovali natoľko, že ich už inde ani nenájdeme. Pracovníci Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove sa čoraz častejšie stretávajú s nálezmi netopierov v interiéry bytových domov hlavne počas zimných mesiacov. O tom ako im pomáhajú v Chovnej stanici RCOP Prešov porozprávala na akcii pracovníčka centra Ing. Marta Hrešová. Zhruba 80 účastníkov podujatia si mohli pozrieť výstavu „Špirháč, gacek, trulelek“ zapožičanú z Východoslovenského múzea Košice, pre najmenších boli pripravené hry a tvorivé dielne a potom už začala prezentácia o záchrane netopierov, po ktorej nasledovalo množstvo otázok hlavne od najmenších účastníkov. Následne prednášajúci Ing. Martin Ceľuch porozprával zaujímavosti zo života netopierov a zároveň zabezpečil inštaláciu odchytových sieti okolo jazierka. Účastníci podujatia mohli nahliadnuť aj do podzemných priestorov, kde bol pre nich pripravený dokumentárny film o živote netopierov. Podzemné priestory osvetlené sviečkami ako aj samotný kaštieľ v žiari fakieľ prispel k výbornej atmosfére celého podujatia. Záver sa niesol za čudesných zvukov šíriacich sa z prístroja – detektora na akustický monitoring netopierov. Netopier využíva na orientáciu zvukové signály ktoré nazývame sonar. Echolokácia je založená na vysielaní vysokofrekvenčných zvukov v pravidelných intervaloch, pričom počúvajú ich ozvenu odrážajúcu sa od okolitých predmetov. Takto dokážu určiť polohu aj vzdialenosť. Tieto zvuky sú pre ľudské ucho nepočuteľné a pre tých, ktorí ich počuli po prvýkrát zneli ako volanie z inej planéty. Za pomoci batdetektora bolo možné nielen vypočuť si vysokofrekvenčné hlasy netopierov ale aj určiť o aký druh ide.
Veríme, že toto podujatie splnilo svoj cieľ, priblížiť širokej verejnosti túto skupinu živočíchov, ktorá má svoje miesto v našej prírode a je pre človeka veľmi užitočná.