Počas uplynulého víkendu bolo možné pozorovať zvýšený pohyb osamelých osôb s ďalekohľadom na krku v okolí vodných tokov. Nejednalo sa o obyčajných turistov ale nadšencov z radov profesionálnych ochranárov, dobrovoľných strážcov prírody, ako aj záujemcov o ornitológiu. V termíne 12. -13. januára prebiehalo zimné sčítanie vodného vtáctva. Zimné sčítanie vodného vtáctva je medzinárodný monitorovací program, ktorý sa zameriava na zistenie početností nehniezdnych populácii vodných a na vodu viazaných vtákov. Údaje získané v rámci tohto programu sú neskôr využívané pre ochranu populácii a biotopov sledovaných druhov vtákov.
Cieľom tohto sčítania je priniesť základné údaje o početnostiach zimujúceho a migrujúceho vodného vtáctva, určiť trendy a distribúciu a odhadnúť významnosť jednotlivých lokalít zimovania pre populácie sledovaných druhov.
Zimné sčítanie vodného vtáctva (ZSVV) je na Slovensku v súčasnej podobe realizované od r.1991 (s touto aktivitou sa začalo v r. 1967 v celej Európe a čiastočne aj na Slovensku). V súčasnosti ho zabezpečujú tri organizácie – Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko, Ornitologický klub pri Oravskom múzeu a Botanická záhrada Univerzity Komenského v Blatnici, v spolupráci s rakúskym Verein Auring – Biologische Station Hohenau Ringelsdorf.
Pre účely ZSVV je územie Slovenska rozdelené na 20 regiónov. V každom z jednotlivých regiónov pôsobí regionálny koordinátor, ktorý má na starosti rozdelenie úsekov medzi jednotlivých sčítateľov, zber údajov, zaslanie výsledkov národnému koordinátorovi a celkovú organizáciu sčítania.
V našej územnej pôsobnosti sme sa zamerali na vodné toky Topľa, Torysa a Ondava. Rieky Topľa a Ondava už v minulosti predstavovali významnú migračnú cestu pre sťahovavé vtáky. Význam Ondavy vzrástol po vybudovaní vodných nádrží Domaša a Malá Domaša. Tie vytvorila ideálne podmienky pre oddych vtákov po alebo pred prekonaním hrebeňov Východných Karpát. Počas migrácie v jarnom alebo jesennom období, prípadne v zimnom období sa na vodnej hladine a bahnitých pobrežiach Domaše zistil výskyt 90 druhov vtákov viazaných na vodné prostredie. K vzácnym druhom patrí potáplica štíhlozobá, potáplica severská, potápka červenokrká, chavkoš nočný, čaplička vlasatá, beluša malá, beluša veľká, volavka purpurová, lyžičiar biely, hus siatinná, húska pestrá, chochlačka bielooká, chochlačka morská, ľadovka dlhochvostá, potápač malý, orliak morský, kršiak rybár, lastúrničiar strakatý, kulík piesočný, kulík bledý, pobrežník belavý, pobrežník krivozobý, hvizdák veľký, kalužiak tmavý, čajka malá, rybár riečny a rybár bieločelý.
Vzhľadom na chladné počasie, bol v tomto roku zaznamenaný len malý počet jedincov a druhov vodných vtákov. Väčšina vodných plôch bola pokrytá vrstvou ľadu a snehu a vtáci sa tak presunuli južnejšie na nezamrznuté lokality.