Na území Slovenskej republiky, v jej južnej časti, bol prvýkrát zaznamenaný výskyt jedinca sršňa ázijského (Vespa velutina nigrithorax), invázneho druhu, ktorý sa pôvodne vyskytoval v juhovýchodnej Ázii.
Prvý potvrdený prípad výskytu sršňa ázijského bol nahlásený dňa 28. 9. 2024 v meste Palárikovo, a to cez mobilnú aplikáciu prepojenú na Systém rýchleho varovania, ktorý spravuje Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR). Odborníci zo ŠOP SR preverili podnet a potvrdili identifikáciu druhu. Paralelne druh potvrdili aj pracovníci Centra biológie a biodiverzity SAV. Počas aktuálne prebiehajúcej terénnej obhliadky v spolupráci so Strednou odbornou školou Pod Bánošom v Banskej Bystrici sa spozorovali aj ďalšie jedince predmetného druhu a prebieha dohľadávanie jeho hniezda, ktoré bude následne odstránené v súlade s Plánom eradikácie invázneho druhu vzbudzujúceho obavy Európskej únie.
Sršeň ázijský pochádza z Ázie a do zoznamu inváznych druhov vzbudzujúcich obavy Európskej únie bol zaradený z dôvodu vysokej hrozby pre pôvodné druhy opeľovačov, vrátane včelstiev, keďže až 80 % potravy druhu tvoria včely – Apis melifera, ale aj iné druhy hmyzu, ktoré predstavujú vysoký podiel opeľovačov. Zároveň predstavujú hrozbu pre zdravie (najmä pre ľudí, ktorí sú alergickí na bodavý hmyz), ale aj pre ovocinárov, pretože spôsobujú škody aj na úrode ovocných drevín a vo viniciach.
Druh sa pravdepodobne dostal na naše územie prirodzenou cestou, z územia Maďarska, keďže jeho výskyt v Maďarsku bol zaznamenaný len cca 80 km od Palárikova. Štátna ochrana prírody SR realizovala aj v tejto oblasti viacero osvetovo vzdelávacích aktivít s miestnymi včelármi. Aktuálne prebieha komunikácia s odborníkmi zo SAV, hasičským zborom, deratizérmi a špecialistami zo zahraničia.
Štátna ochrana prírody SR odporúča včelárom, aby naďalej sledovali svoje včelstvá, a zvýšili pozornosť najmä na letáčoch, ale aj v okolí včelníc. V prípade podozrenia výskytu je potrebné ho nahlásiť cez Systém rýchleho varovania, ktorý spravuje ŠOP SR, zároveň upokojujeme verejnosť, že situáciu na Slovensku stále monitorujeme a je pod kontrolou odborníkov a špecialistov. Manipuláciu s príslušným druhom môžu len právnické a fyzické osoby, ktoré majú nato príslušné školenie a oprávnenie.
O ďalšom vývoji výskytu tohto invázneho druhu Vás budeme informovať.
Doplňujúce informácie:
Výskyt bol nahlásený cez mobilnú aplikáciu Zastav sršňa, ktorú vytvoril Ekofond SPP v spolupráci s PunkHive, s.r.o., Štátnou ochranou prírody Slovenskej republiky a Strednou odbornou školou Pod Bánošom v Banskej Bystrici.
Druh sršeň ázijský (Vespa velutina nigrithorax) je zaradený medzi invázne druhy vzbudzujúce obavy Európskej únie. Vzťahujú sa naň ustanovenia nariadenia EÚ č. 1143/2014 o prevencii a manažmente introdukcie a šírenia inváznych nepôvodných druhov. Do zoznamu inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Európskej únie bol zaradený vykonávacím nariadením Komisie č. 2016/1141, ktorým sa prijíma zoznam inváznych nepôvodných druhov vzbudzujúcich obavy Únie podľa nariadenia č. 1143/2014.
Sršeň ázijský je invázny druh, introdukovaný do Európy pravdepodobne prostredníctvom lodnej dopravy, prvýkrát bol spozorovaný v roku 2004 v juhozápadnom Francúzku. Druh prudko zvyšuje svoju populáciu a rýchlo sa šíri, najmä pozdĺž vodných tokov. V západnej Európe sa už niekoľko rokov úspešne rozmnožuje.
Sršeň ázijský je o niečo menší, než jeho európsky príbuzný sršeň, má výrazne žlté konce nôh a sfarbenie na hlave a hrudi je prevažne čierne so širokým oranžovým pásom na brušku.
Viac o problematike inváznych druhov nájdete na stránke Štátnej ochrany prírody SR – https://invaznedruhy.sopsr.sk/.
Tlačovú správu spracoval Odbor komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody SR
Foto: Mgr. Jozef Lengyel, PhD., Správa Chránenej krajinnej oblasti Dunajské Luhy