Pobyt a pohyb v prírode pôsobí blahodarne na náš organizmus a pozitívne vplýva na zdravie, po stránke fyzickej aj psychickej. V súčasnej situácii turistika a prechádzky v prírode sú jednou z mála aktivít v exteriéry. Pobyt v lese spúšťa v našom organizme aktivitu buniek, ktorej výsledkom je aj podpora imunitného systému. Posilnený imunitný systém efektívnejšie bojuje s menej závažnými chorobami, ako je napríklad nachladnutie a iné infekcie. Ľudia potrebujú „minimálnu dávku prírody“, ktorá pomáha liečiť aj vysoký krvný tlak a zároveň je jeho prevenciou. Postačí aj 30 minútová prechádzka lesnou cestičkou denne.
Okrem zdraviu prospešných činností však zvýšený pohyb ľudí v prírode prináša aj negatívny tlak na samotných obyvateľov prírody. Pre zver je dôležité, aby vo svojom životnom priestore mala dostatok nerušených zón pokoja, predovšetkým v zime, kedy má obmedzené zdroje potravy a teda aj energie. Pamätať na to by mali hlavne majitelia psov, ktorí nechajú svojich psíkov na voľno, pričom nemajú zvládnutú základnú poslušnosť. Pri pohybe v lese je dôležité mať psíka na vôdzke. Je to ohľaduplné nielen k ostatným návštevníkom, ale aj k zvieratám. Aj malý pes je schopný uštvať srnu či iné zviera.
Ak sa chystáte do prírody, pohybujte sa po existujúcich chodníkoch. Posledné mesiace sa začalo šíriť vírusové ochorenie Africký mor ošípaných (AMO). Do leta minulého roku sa šíril len veľmi pomaly prirodzenou cestou v populácii diviakov na juhu Slovenska. Nekontrolované a rýchle šírenie začalo v decembri minulého roku a pokračuje aj v januári 2021. V týchto dňoch sú na dennom poriadku hlásenia o uhynutých diviakoch v Slanských vrchoch ale aj Čergova. Ochorenie sa šíri jednak prirodzenou cestou kontaktom s nakazeným zvieraťom ale vírus sa prenáša napríklad topánkami, oblečením, na kolesách áut, bicyklov a podobne.
V týchto dňoch je táto téma pobytu v prírode nanajvýš aktuálna, keďže von láka pekné počasie aj sneh, ktorý sa objavuje v horách zhruba od 800 m.n.m. Turisticky atraktívne miesta zažívajú nápor turistov, o čom svedčia preplnené parkoviská či rad aut parkujúcich pozdĺž ciest. Ak sa chcete vyhnúť kontaktu s ostatnými ľuďmi, odporúčame vám krátke prechádzky vo vašom okolí. Možno sa denne pozeráte z okna na kopec, ale nikdy ste neboli na jeho vrchole, alebo objavte čarovné zákutia dedinského potoka. Možno vás prekvapí nový obyvateľ, ktorého prezradia ohryzené stromy. A možno ste sa neboli prejsť ani na konci sídliska. Možností je veľa a je na každom z nás ako naloží zo svojím voľným časom. A na záver pridávame jeden tip na víkendovú aktivitu – medzinárodné sčítanie vodného vtáctva. Prebehne v termíne 16.-17. januára 2021 a viac sa dočítate tu: zimné sčítanie vodného vtáctva