S príchodom prvých teplých dní sa prebúdza príroda a s ňou aj väčšina živočíchov prečkávajúcich zimu v úkrytoch. Patria k nim aj obojživelníky. Ich prvá cesta zo zimoviska vedie k vode, kde nakladú vajíčka – základ budúcej generácie. Počas svojej púte na mnohých miestach prechádzajú cez cesty, kde ich každoročne uhynú tisíce.
Ochranári z Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove pravidelne na jar budujú pozdĺž kritických úsekov migračné zábrany. Na ochranu obojživelníkov sa v trasách ich ťahu inštalujú asi pol metra vysoké plastové fólie, ktoré žaby zastavia a tie sa následne vyzbierajú a prenesú na druhú stranu cesty. Zábrany sa osádzajú ručne – vykopaním pozdĺžnej priekopy popri ceste, natiahnutím fólie, jej uchytením drevenými kolmi a následným prihrnutím jej spodnej časti tak, aby ju žaby nepodliezli. Minulý rok prešovský ochranári inštalovali zábrany na troch lokalitách a preniesli viac ako 13000 jedincov obojživelníkov. Najčastejšie migrujú ropuchy bradavičnaté, skokany hnedé a skokany štíhle, ale medzi prenesenými jedincami sa našli aj rosničky zelené, kunky žltobruché a niekoľko mlokov hrebenatých a bodkovaných. V týchto dňoch už prebiehajú prírpavy pred inštaláciou zábran v Lomnom pri Domaši a v Kokošovciach na Sigorde. Ochranári spolu s dobrovoľníkmi budú denne navštevovať lokality a žabky prenášať cez cestu. Napríklad zábrany na Sigorde boli nainštalované minulý rok vďaka úsiliu miestnych dobrovoľníkov, ktorí sa dali dokopy vďaka sociálnym sieťam a počas ťahu preniesli vyše 7000 ropúch a skokanov. Zo stavbou zábran pomohli na Sigorde členovia Turistického krúžku Horné gymko a v Lomnom prišli na pomoc študenti a doktorandi z Prešovskej univerzity, UPJŠ a deti z Detského domova vo Svidníku. Keďže migrácia žiab je závislá od počasia, začína hneď, keď teplota v nočných hodinách vystúpi nad 6 stupňov niekoľko dní po sebe. Potom začnú obojživelníky tiahnuť s stovkách až tisícoch jedincov a vtedy nastupujú dobrovoľníci, ktorí ich bezpečne prenesú k vodných plochám.
Regionálne centrum ochrany prírody v Prešove pri tejto príležitosti organizuje stretnutie pre verejnosť, kde sa prípadní „žabí prenášači“ dozvedia viac o akcii „Žabie taxi“ od pracovníkov centra ale aj dobrovoľníkov, ktorí sa do záchrany žiab zapájali aj v minulosti.
Stretnutie sa uskutoční vo štvrtok 7. marca 2019 o 18. hodine v Libresso Books&Coffee v Prešove. Všetci ste srdečne pozvaní.