V týchto dňoch prebieha krúžkovanie bocianov v  okresoch Bardejov,  Prešov, Svidník, Stropkov a Vranov n. T. Krúžkovanie je najstaršou a najrozšírenejšou výskumnou metódou sledovania migrácie vtáctva. Tak ako u iných veľkých vtáčích druhov, aj u bociana bieleho sa krúžkujú mláďatá na hniezde. Mláďatám sa na nohu upevní zovretím plastový odčítavací krúžok.  Na krúžkoch pre bociany krúžkované na Slovensku je výrazné označenie krajiny SKB, krúžkovacia centrála, séria a číslo krúžku.

V stredu sme sa zúčastnili krúžkovania spolu s realizátormi  z SOS BirdLife Slovensko  ornitológov Stanom Grešom v obciach v okrese Bardejov.  Za pomoci vysokozdvižnej plošiny sa krúžkovateľ dostane k hniezdu a tam okrúžkuje mláďatá priamo  na hniezde. Rodičia túto procedúru sledujú buď krúžiac nad hniezdom, alebo zo strechy blízkych domov. Krúžkovanie sme začali v obci Demjata, kde nás už čakali školáci z miestnej školy. Na počudovanie všetkých sa v hniezde nachádzali až 4 mláďatá. Pokračovali sme v obciach Janovce a Bartošovce. V Bartošovciach nás tiež očakávali školáci, ktorí sa chceli dozvedieť čo to krúžkovanie je a prečo sa realizuje. Zaujímavú informáciu sme získali aj my, keď sa pri nás pristavil miestny správca farnosti a porozprával nám príbeh o svätcovi Šimonovi  Stylitovi, ktorý podobne ako bociany si vybral za miesto odpočinku  vysoký stĺp, aby mohol v pokoji rozjímať.

V Hertníku sa k nám okrem žiakov pridali aj miestni občania bývajúci v susedstve a porozprávali o spolužití s bocianmi.  Keď už bola k dispozícii plošina, tak nás poprosili o upratanie hniezda od igelitov, ktoré z neho trčali, nech majú aj bociany krásny domov.  Navštívili sme aj žiakov v Mokroluhu a našu vzdelávaciu púť sme ukončili v ZŠ vo Sveržove, kde bociany majú postavený stĺp priamo v areáli školy. Deti vymysleli svojím bocianikom mená a nás najviac upútul Elvis zo Sveržova, Peter Popletáčik v Mokroluhu či Ďoďo z Demjaty.  Vo Sveržove sme našu vzdelávaciu púť ukončili, ale plošinári pokračovali v krúžkovaní ďalej, keďže ich čakala návšteva ešte 12 hniezd.

Nám zostáva už len popriať všetkým bocianikom štastný let bez zranení a pokiaľ budete vo svojom okolí pozorovať bociany s krúžkom, dajte nám o tom vedieť. Možno to bude práve bocian Elvis, či Bartoš od Bardejova.