Každoročne mesiace máj a jún sú obdobím mláďat, kedy pohotovostné číslo nášho pracoviska RCOP Prešov neprestáva vyzváňať. Najčastejšie sú nachádzané na chodníkoch či v záhrade mláďatá spevavcov, ako sú drozdy, trasochvosty či sýkorky.  Mnohé vtáky totiž opúšťajú hniezda, ešte neschopné letu a často sa ocitnú na zemi pod hniezdom, kde ich však rodičia dokrmujú. Pokiaľ sú už vtáčence operené, stačí ich vyložiť na najbližší strom alebo krík, kde ich rodičia nájdu a postarajú sa o ne.  Nie je potrebné ich nijak dokrmovať. Práve naopak strach z našej prítomnosti nedovolí rodičom, aby sa o ne prišli postarať a tak to nálezcov utvrdí v tom, že sú to opustené vtáčence.  Apelujeme na všetkých, aby nebrali vtáčatá svojim rodičom. Po vyletení z hniezda ich rodičia ešte dokrmujú -nie sú opustené.
V prípade ak nájdete na zemi dážďovníka, skúste ho vypustiť z menšej výšky. Ak je v poriadku tak sám odletí. Kvôli krátkym nôžkam a dlhým krídlám nedokáže sám vzlietnuť zo zeme.

Mláďatká vtáčat, ktoré sú ešte neoperené, nestoja na nôžkach, majú ešte pierka v rúročkách, je potrebné vrátiť rodičom. Ak vypadli z hniezda, tak nazad do hniezda, chytať do rúk ich môžete, ak sa ku hniezdu neviete dostať, urobte provizórne a drobce umiestnite tam. Na slamu, seno, nikdy nie do vlhkej trávy. Provizórne hniezdo urobíte napríklad z košíka, alebo zo sitka na cestoviny, stačí ich upevniť na strom, alebo rebrík, čo najbližšie ku pôvodnému. Mláďatám nedávajte do zobáčika vodu, utopili by ste ich. Ak je horúco a máte pocit, že sú smädné, dajte len kvapôčku vody na okraj zobáčika. Žiadne mláďatá spevavcov nejedia semiačka.

Veľkým prekvapením pre obyvateľov sídlisk je nález malého sokola myšiara niekde na balkóne či chodníku. Spolu s myšiakom lesným patria k najrozšírenejším dravcom v strednej Európe. Na rozdiel od myšiaka často obýva mestské obydlia a je známy svojim typickým trepotavým letom. Mláďatá v pole júna pomaly opúšťajú hniezdo, rozletia sa do okolia a rodičia ich nájdu podľa hlasu. Ak nájdete mláďa sokola stačí ho vyložiť na vyvýšené miesto, kde si ho rodičia nájdu.  Šťastie v nešťastí mal sokolík zo Sídliska 3 v Prešove. Po búrke ho našli spolu so súrodencom na zemi pod stromom, ale keďže ešte do osamostatnenia  mu niekoľko dní chýbalo a nebolo možné vrátiť ho na pôvodné miesto,  museli sme sa o neho na pár dní postarať. Stále sme však riešili možnosť doložiť ho inému páru do hniezda. Obvolali sme ornitológov v okolí a zistili, že na Cirkevnej škole v Sabinove majú hneď niekoľko hniezd na okenných parapetoch. Mali sme tak možnosť vybrať si hniezdo z približne rovnako starými mláďatami za asistencie členok ekokrúžku a ich vedúceho všetky mládatá sokolov boli okrúžkované  a spolu s novým súrodencom vrátené do hniezda. Počas času krúžkovania rodičia z neďalekého smreku sledovali, čo sa deje s ich potomostvom. Veríme, že si na nového člena rodinky zvyknú.

Mláďa sokola myšiara

Krúžkovanie mláďat

Budova školy s búdkami pre sokolov

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Chceme požiadať všetkých, ktorí nájdu operené  mláďa, aby ho nebrali domov. Postačí, ak ho vyložia na strom v blízkosti miesta nálezu. Ak majú podozrenie, že mláďa je zranené alebo príliš ohrozené, odporúčame kontaktovať odborníkov, pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR.